Relatywne kursy walutowe - styczeń 2020

Powracam do prezentacji aktualnych relatywnych kursów walutowych (Real Effective Exchange Rates). Dla przypomnienia są to kursy walutowe opracowane dla każdej waluty na podstawie jej relatywnej siły w porównaniu z innymi głównymi walutami oraz z uwzględnieniem inflacji. Odsyłam do wcześniejszego artykułu po rozszerzony opis REER.

Aktualne dane:

Wykres od 1994 do listopada 2019:
Add caption

Dolar od kilku lat wysoko (118%). Frank szwajcarski delikatnie traci (104%). Złoty i euro wciąż na poziomie 90-95%. Funt brytyjski utrzymuje się w okolicach 100% po spadku ze 115% przed głosowaniem nad Brexitem.

Dodałem jeszcze w tym roku kilka ciekawych walut: turecką lirę(63%), jena japońskiego (78%) i rubla (85%). Jak widać wszystkie poniżej wartości. Warto je obserwować.

Ciekawa jest sytuacja dolara - od kilku lat mamy hossę na rynku USA. Na wykresie poniżej widać korelację między REER dla USD oraz wyceną indeksu S&P500 (niestety dane tylko od 2010) i relacją wyceny rynku do GDP:

Oczywiście na dolara wpływa też mnóstwo innych sił poza popytem na amerykańskie akcje - Chiny, status dolara jako waluty rezerwowej.

Dla dolara powrót do wartości właściwej oznaczałby przecenę z poziomu 3,90 (listopad 2019) o 18% do 3,30 zł. Dla przypomnienia w 2010 dolar spadł nawet do 93% wartości właściwej. To na dzisiaj oznaczałoby cenę 3,06 zł.

Komentarze

  1. szkoda, że nie ma podsumowania z obecnego czasu... kursy mocno poleciały w różne strony. Sytuacja na rynku jest kompletnie niestabilna... ciekaw jestem takiego podsumowania z Twojej strony :) Zdrowia! ;)

    https://www.freemo.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak być Buffettem w 2019

Geniusze to też zwykli ludzie - Elon Musk pogrążył siebie i Teslę