Porównanie kursów walut - marzec 2017

Poniżej przedstawiam porównanie kursów najważniejszych walut (USD, EUR, GBP, CHF, JPY, RMB i oczywiście PLN) przy pomocy współczynnika REER (Real Effective Exchange Rate) wyliczanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS - Bank for International Settlements). Poprzednie takie porównanie zrobiłem w czerwcu 2016 w artykule Ile może kosztować dolar, frank i euro?.

REER to indeks kursu waluty. Jest wyliczony w następujący sposób:
  • Nominalny efektywny kurs walutowy (NEER) jest wyliczany jako geometryczna średnia ważona kursów danej waluty do walut krajów o największej wymianie handlowej (procentowy udział wymiany handlowej określa wagę danej waluty w indeksie). W wyliczeniach jest brana pod uwagę wymiana handlowa w latach 2011-2013.
  • Realny efektywny kurs walutowy uwzględnia dodatkowo inflację w danym kraju (inflacja jest w długim okresie najważniejszym czynnikiem decydującym o kursie danej waluty). Rok 2010 jest użyty jako rok bazowy.
  • Pełna metodologia wyliczeń dostępna w artykułach BIS:
    "Measuring international price and cost competitiveness", BIS Economic Papers, no 39, November 1993.
    "The new BIS effective exchange rate indices", BIS Quarterly Review, March 2006.

Indeksy walut

Poniżej wykres pokazujący zmianę indeksów walut w czasie od 1994 do stycznia 2017:
Źródło: opracowanie własne na podstawie http://www.bis.org/statistics/eer/broad1703.xlsx

Wg indeksów wyliczonych przez BIS najbardziej przecenioną walutą jest chińskie renminbi.

Dolar z okolic "fair value" w 2014 znacznie urósł do prawie 120% swojej realnej wartości. Ma to związek z utrzymującymi się w USA niskimi stopami procentowymi oraz hossą na giełdzie. Stopy procentowe są podnoszone przez FED. Spowodowało to nagły spadek dolara poniżej 4 zł. Co będzie dalej? Wydaje mi się, że głównie zależy to od kontynuacji hossy na giełdzie. Jeśli będą bite kolejne rekordy, to dolar pozostanie silny.

Frank szwajcarski nieprzerwanie wysoko wyceniany - cała frankowa Polska trzyma kciuki, żeby frank w końcu wrócił w okolice swojej fair value czyli około 10% poniżej obecnej wyceny.

Funt brytyjski to największy "straceniec" zeszłego roku. Na wykresie bardzo ładnie widać utratę wartości przez niepewność przed głosowaniem za Brexitem i jeszcze większą niepewność po głosowaniu. Co ciekawe po tych dużych spadkach funt znalazł się w okolicach swojej właściwej wyceny. Czyli dalsze perturbacje mogą sprowadzić go jeszcze niżej.

Jen japoński od lat jest niedoceniony. Nie będę się tu wgłębiał w aktualną sytuację w Japonii, bo to skomplikowany proces trwający wiele lat.

Euro od kryzysu 2008 systematycznie utrzymuje się poniżej swojej realnej wartości. Sytuacja w Europie jest nieco stagnacyjna, co nie przeszkadza Europejczykom dobrze żyć.

Złoty polski jak widać od lat utrzymuje się w wąskim korytarzu związany mocno z Euro.

Podsumowując:

Aktualnie niedocenione waluty: PLN, EUR, JPY.
Przecenione waluty: USD, RMB, CHF.
GBP jedyną racjonalną w tej chwili walutą :).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Relatywne kursy walutowe - styczeń 2020

Popularność sprzyja wzrostom - Dino Polska

Jak być Buffettem w 2019