Jak założyć działalność gospodarczą?

Dzisiaj coś z zupełnie innej beczki, czyli jak założyć działalność gospodarczą. Poradników na ten temat jest bez liku, ale uznałem, że jeszcze jeden z pierwszej linii frontu nie zaszkodzi.

Rozpoczęcie

  1. Pierwszy krok to rejestracja na epuap i otrzymanie profilu zaufanego - http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta
  2. Potem wizyta w punkcie potwierdzenia tożsamości profilu (ja byłem w najbliższym oddziale ZUS, na stronie epuap jest info, gdzie można potwierdzić). Teraz już jest się bogiem biurokracji internetowej i życie staje się prostsze. 
  3. Dalej rejestracja działalności na https://prod.ceidg.gov.pl/ - samo złożenie wniosku jest w miarę proste, ale co we wniosku wpisać, to czasem zagwozdka. Na pewno trzeba wybrać główny oraz dodatkowe kody działalności. Wybiera się też rodzaj księgowości (najbardziej standardowy dla mikrofirm to księga przychodów i rozchodów) oraz częstotliwość płacenia podatków - najmniej zachodu to kwartalnie (podatek dochodowy i VAT). Trzeba tylko mieć potem wystarczająco samokontroli, żeby oszczędzać przez 3 miesiące pieniądze na podatek. 
  4. Kolejny krok to rejestracja w ZUS - też przez internet - http://pue.zus.pl. Trzeba wypełnić druk ZUA i zgłosić przynajmniej obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i zdrowotne. Reszta jest opcjonalna (chorobowe itp.). 
  5. Rejestracja płatnika VAT w Urzędzie Skarbowym - formularz VAT-R. 
  6. Rachunek bankowy - można korzystać z prywatnego rachunku, nie trzeba mieć firmowego. 
Punkty 1-2 do niczego nie zobowiązują i można je wykonać od razu. Z niczym się to nie wiąże (żadnych opłat, zobowiązań itp.), a potem można łatwo załatwiać różne biurokracje przez Internet.

Od momentu wykonania punktu 3 trzeba płacić ZUS (składka emerytalna oraz zdrowotna), więc to już lepiej zostawić na czas, kiedy się będzie miało przychody. Można co prawda zawiesić działalność gospodarczą na CEIDG, ale i tak wciąż trzeba płacić składkę zdrowotną.

Codzienne prowadzenie się

Codzienne prowadzenie działalności już jest proste. Można zatrudnić biuro księgowe (150-200 zł miesięcznie), które będzie większość rzeczy załatwiać za Ciebie, albo hard way - biuro internetowe, w którym robi się wszystko samemu - najbardziej mi znane i polecane to ifirma.pl albo wfirma.pl (polecam to drugie).

Co trzeba robić:
  1. Wystawiać faktury swoim klientom - jak najwięcej na jak największe kwoty (wfirma.pl obsługuje m.in. wystawianie faktur).
  2. Zbierać faktury za różne zakupy (paliwo, naprawy, sprzęt elektroniczny - co można wrzucić w koszty to kwestia sporna między Tobą a Urzędem Skarbowym, zgadnij kto w tym sporze ma zawsze rację :) ).
  3. Wpisywać te faktury do wfirma.pl
  4. Wpisywać w koszty amortyzację środków trwałych (np. część mieszkania przeznaczona na działalność, samochód wprowadzony do działalności itp.)
  5. Raz na miesiąc przelewać do ZUS składkę i wypełniać na pue.zus.pl formularz DRA z informacją o wpłaceniu składki.
  6. Raz na kwartał płacić podatek dochodowy do US (tylko przelew). Nr rachunku do znalezienia na stronie internetowej danego Urzędu Skarbowego.
  7. Raz na kwartał płacić VAT do US (przelew + formularz VAT generowany i wysyłany przez wfirma.pl).
I w skrócie i na szybko to tyle. Oczywiście na początku warto trochę czasu poświęcić, żeby nic nie przeoczyć. Po jakimś czasie wszystkie formalności zajmują średnio jakieś 1-2 godziny miesięcznie.

POWODZENIA :)

Komentarze

  1. To raczej nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Trzeba przemyśleć naprawdę wiele kwestii. Coś o tym wiem :) Warto też już na samym początku pomyśleć o nowoczesnych technologiach, które mogłyby naprawdę ułatwić niektóre procesu. Tutaj - website znajdziecie program obejmujący zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, kontroling, planowanie produkcji, zarządzanie łańcuchem dostaw, a także relacje z klientami oraz dostawcami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Relatywne kursy walutowe - styczeń 2020

Popularność sprzyja wzrostom - Dino Polska

Geniusze to też zwykli ludzie - Elon Musk pogrążył siebie i Teslę