Oil Games na GPW

Kilka tygodni temu polecałem przyjrzenie się certyfikatowi faktorowemu RCFL3OIL odwzorowującemu zmiany kontraktów terminowych na ropę Brent (Brent Crude Oil). Po przyjrzeniu okazuje się, że certyfikat jest ciekawy nie tylko ze względu na perspektywy wzrostu cen ropy.
Ciekawy jest również przez to, że na jego przykładzie widać gdzie i jak głęboko mają inwestorów emitenci papierów wartościowych.

Na początek wykres pomocniczy:






















Certyfikaty RCFL3OIL są rozliczane w PLN. Na stooq.pl, z którego będę prezentował wykresy, nie ma domyślnie wykresu pokazującego ceny Brent Crude Oil (symbol SC.F) w PLN. Dlatego jako odpowiednika instrumentu bazowego skorzystam z wycen certyfikatu RCCRUAOPEN.PL. Na poniższym przykładzie widać, że RCCRUAOPEN.PL (niebieski) i SC.F (różowy) są ze sobą mocno skorelowane z poprawką na kurs USDPLN (pomarańczowy).


A teraz do rzeczy.

Na pewno większość z was bawiła się jako małe śliczne dzieciaczki w zabawę pod tytułem "Znajdź 10 różnic na obrazkach". Spójrzcie i znajdźcie różnice na poniższych wykresach.



To wykres cen ropy Brent Crude (kolor), certyfikatu faktor x3 long (kolor) i certyfikatu faktor x3 short (kolor).

A to wykres tych samych certyfikatów faktorowych tylko z faktorem x2.


Znaleźliście różnicę? Przy tych samych zmianach cen instrumentu bazowego od 23 stycznia do 22 lutego certyfikat faktor x2 long jest na plusie, factor x2 short jest na minusie. Natomiast oba factory x3 (long i short) są na minusie. Wszystko w ujęciu procentowym. Jak to możliwe?

Tu jeszcze jeden wykres:

Przy spadkach ropy RCFL3OIL spadał mocniej niż RCFL2OIL - prawidłowo. Przy wzrostach RCFL2OIL urósł (procentowo!) bardziej niż instrument z wyższą dźwignią RCFL3OIL... Jak to możliwe?

Spróbujmy prześledzić mechanizmy, które pozwalają na takie zachowanie certyfikatów.


W tabelce widać przykładowe 10 sesji. W dniu 1 wartość Brent wynosi 30,5. Wartość RCFL3OIL 0,73 i RCFL2OIL również 0,73 (wartości zupełnie przypadkowe dla pokazania mechanizmu).
Na koniec okresu cena Brent wynosi 40,50. RCFL3OIL 1,12, a RCFL2OIL 1,13 czyli o grosz więcej mimo niższego faktora i tego, że ropa wzrosła przez ten czas.
Kluczowa w tym przypadku jest sesja z dnia 6, kiedy ropa mocno spada. Wyższy faktor na RCFL3OIL zmiata kurs o ponad 56% w dół. Z takiego poziomu już RCFL3OIL nie daje rady wrócić i dogonić RCFL2OIL, który stracił tylko 37,68%.

Innymi wyzwaniami przy wycenie certyfikatów Raiffeisena są niepełne informacje dostarczane przez emitenta:

  1. Brak informacji o użytym kursie przeliczeniowym USDPLN.
  2. Brak jasnej informacji, w jaki sposób ustalane są poziomy referencyjne certyfikatów (animator ma dużą dowolność w ustalaniu ofert).
  3. Brak informacji o kursie ropy na moment zakończenia notowań, co pozwalałoby na wyliczenie właściwej zmiany ceny faktora na koniec dnia.
  4. Brak jasnej informacji o opłatach dla emitenta oraz dodatkowych ponoszonych przez emitenta kosztach transakcyjnych (prowizje za transakcje na instrumentach bazowych oraz tzw. contango - różnice między różnymi seriami kontraktów terminowych występujące przy rolowaniu pozycji na kolejne serie).
Te uwagi nie dotyczą tylko produktów Raiffeisena, wiele instrumentów rynkowych cierpi na brak jasnych zasad handlu i ustalania ich wartości.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Relatywne kursy walutowe - styczeń 2020

Popularność sprzyja wzrostom - Dino Polska

Jak być Buffettem w 2019