Kursy walut - sierpień 2017

Kolejne zestawienie kursów walut REER. Dane do sierpnia 2017.

REER to indeks kursu waluty. Jest wyliczony w następujący sposób:
  • Nominalny efektywny kurs walutowy (NEER) jest wyliczany jako geometryczna średnia ważona kursów danej waluty do walut krajów o największej wymianie handlowej (procentowy udział wymiany handlowej określa wagę danej waluty w indeksie). W wyliczeniach jest brana pod uwagę wymiana handlowa w latach 2011-2013.
  • Realny efektywny kurs walutowy uwzględnia dodatkowo inflację w danym kraju (inflacja jest w długim okresie najważniejszym czynnikiem decydującym o kursie danej waluty). Rok 2010 jest użyty jako rok bazowy.
  • Pełna metodologia wyliczeń dostępna w artykułach BIS:
    "Measuring international price and cost competitiveness", BIS Economic Papers, no 39, November 1993.
    "The new BIS effective exchange rate indices", BIS Quarterly Review, March 2006.

Źródło: opracowanie na podstawie Monthly data: Broad indices
Jak widać spore zmiany. Dolar po osiągnięciu maksimum blisko 120% zszedł na 110,8%. Frank też zanurkował do 105,3%. Euro skoczył w górę do 94,9%, złotówka również lekko w górę do 91,8%.

Od sierpnia nie było już tak gwałtownych zmian, więc to dobry czas na podsumowanie obecnej sytuacji. Złotówka relatywnie jest w tej chwili najbardziej niedowartościowana.

Dolar mimo dużego spadku wciąż jest na 110% swojej "fair value", czyli nie byłoby nic dziwnego w spadku dolara o kolejne 10% z obecnych 3,6-3,7 PLN do około 3,25-3,30 PLN. Czy to się stanie oczywiście nie wiadomo. Jak widać na wykresie dolar utrzymuje się powyżej 100% od 2014 roku. Jeśli jeszcze złotówka wzrosłaby ze swoich 92% do 100%, to dolar wylądowałby na 3 zł.

Co do franka, który jest na 105% wartości - spadek o 5% z obecnych około 3,75 PLN to wartość około 3,56 PLN. Wzrost PLN o 8% daje wartość franka 3,27 PLN.

Do samodzielnego przemyślenia, jak bardzo prawdopodobne są takie scenariusze.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aby śledzić kursy walut to już trzeba być analitykiem finansowym, a ja jestem osobą która po prostu kupuje lub sprzedaje walutę obcą jak mam taką potrzebę. Najchętniej te czynności wykonuję poprzez kantor internetowy https://cinkciarz.pl/wymiana-walut gdyż wiem z doświadczenia, ze jest bezpieczny i jego działanie jest błyskawiczne.

    OdpowiedzUsuń
  3. W internecie jest mnóstwo kantorów do wymiany walut. Fajną opcją jest też serwis taki jak https://klik-24.com/offer, który oprócz przewalutowania umożliwia też przesyłanie pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak być Buffettem w 2019

Relatywne kursy walutowe - styczeń 2020

Geniusze to też zwykli ludzie - Elon Musk pogrążył siebie i Teslę