Jak oszczędzać na emeryturę dla siebie, a nie dla Funduszy Inwestycyjnych?

Na popularnym blogu https://subiektywnieofinansach.pl/ pojawił się artykuł o rachunku IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych AXA. Pewnie nie zwróciłbym na to uwagi, gdyby nie bardzo przekonujący tytuł artykułu:
"Jak w ciągu 5 minut zasłużyć na 920 zł? Oni pokazali IKZE od którego nie ma wymówek. Testuję!"
Oferta Axy jest przedstawiona jako wyjątkowa okazja, co w przypadku oferty funduszy inwestycyjnych mnie dziwi. Poniżej tabela opłat funduszy AXA z zaznaczoną kolumną z opłatami dla subfunduszy w IKZE:

https://axa.pl/fileadmin/produkty/centrum_klienta/dokumenty/576_Tabela_Oplat_AXA_FIO.pdf

Są to opłaty roczne pobierane od zgromadzonego kapitału. Czyli jeśli wpłacimy przykładowo 10000 zł na subfundusz AXA Akcji, to za rok będziemy mieli 9810 zł. Oczywiście upraszczam, bo nie liczę potencjalnego wzrostu ceny funduszu (który jest zależny od wypłacanych dywidend i wzrostu cen akcji wchodzących w skład funduszu).

W przypadku wszystkich ofert z pośrednikami, a takimi są fundusze, musimy liczyć się z prowizją dla nich. W Polsce opłaty pobierane przez fundusze są wciąż bardzo wysokie. Dla porównania popularne w USA fundusze pasywne ETF odzwierciedlające koszyk akcji indeksu S&P500 kosztują 0,04% - np. Vanguard S&P 500 ETF - VOO.

Czy jest alternatywa? Tak. IKZE jest bardzo atrakcyjną formą oszczędzania ze względu na możliwość zwrotu podatku (w 2017 można dostać zwrot około 900 zł:

Jednak zamiast IKZE opartego o fundusze inwestycyjne, proponuję IKZE powiązane z kontem maklerskim. Na takim IKZE możemy inwestować w (w nawiasie prowizje za kupno/sprzedaż w Domu Maklerskim BOŚ SA):
  • obligacje (skarbowe, komunalne, korporacyjne) - prowizja 0,19%
  • akcje - prowizja 0,38%
  • fundusze ETF (w tej chwili dostępne ETFy na WIG20, DAX, S&P500) - prowizja 0,38%
  • certyfikaty inwestycyjne (np. na złoto) - prowizja 0,38%
  • inne, mniej przejrzyste instrumenty pochodne - prowizja 0,38%
Nie ma tutaj opłat rocznych za zarządzanie walorami. Jedynie opłaty za kupno/sprzedaż. Na emeryturę oszczędza się długoterminowo, więc proponuję rzadkie, rozsądne zakupy i trzymanie walorów długoterminowo.

Przy odrobinie wkładu własnego możemy nawet odtworzyć portfel TFI AXA:


Kilka biur maklerskich udostępniających konta IKZE:
http://bossa.pl/oferta/IKE/otwarcie/
https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/emerytura/ikze/

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście warto wcześniej zadbać o to, aby nasza emerytura była pewna i żyło nam się dobrze. Dlatego ja wybrałem sprawdzone plany emerytalne https://viennalife.pl/strefa-klienta/baza-wiedzy/plany-emerytalne i to właśnie dzięki nim wiem, że będę miał zapewnioną godną przyszłość.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepiej odkładać na emeryturę od kiedy zaczynamy pracować, tylko jak skoro większość z nas pół życia się dorabia. I zamiast odkładać to bierze pożyczki http://grazynaszastakaso.com.pl/. Chociaż jak nie teraz to kiedy?

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest wiele sposobów na to, aby efektywnie oszczędzać nadwyżki finansowe. Najrozsądniej byłoby odkładać je na konto, do którego będziemy mieli dostęp nieco utrudniony. Ciekawym rozwiązaniem jest karta prepaid oferowana przez https://www.igoriacard.com/karta-prepaid-kieszonkowe-dla-dzieci/ :-). Myślę, że warto zastanowić się nad jej założeniem (nie tylko dla dzieci).

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie plany emerytalne. Czytam właśnie, co dostępne jest na stronie https://viennalife.pl/strefa-klienta/baza-wiedzy/plany-emerytalne Myślę, że się zdecyduję, ponieważ obawiam się jej emerytury korzystając tylko z podstawowych składek.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja, oszczędzam aktualnie nie na emeryturę, a na zakup mieszkania. Chciałbym nabyć jedno z mieszkań dostępnych w ofercie tego dewelopera: https://vantage-sa.pl/atrakcyjne-nieruchomosci-wroclaw/ bez konieczności zaciągania kredytu (nie chcę wiązać się na 30 lat).

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeśli ma się dobre zarobki to większa szansa, że ta emerytura będzie też wysoka. A jak znaleźć taką pracę z dobrymi zarobkami? Jeśli jesteście specjalistami w swojej dziedzinie to może przez agencję https://kono.jobs/headhunting/ . Oni poszukują dla swoich pracowników najlepszego miejsca pracy, za dobre pieniądze i na korzystnych warunkach organizacyjnych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak być Buffettem w 2019

Relatywne kursy walutowe - styczeń 2020

Geniusze to też zwykli ludzie - Elon Musk pogrążył siebie i Teslę