Popularność sprzyja wzrostom - Dino Polska

Dino Polska to ostatnio coraz bardziej popularny widok "w terenie". Rosnąca sieć sklepów na terenach wiejskich.

Dino jest popularne na grupie fejsbukowej, którą obesrwuję, więc przyjrzałem się perspektywom i wycenie spółki.

Zrobiłem zestawienie wzrostu liczby sklepów od początku działalności (na podstawie dostępnych danych z 1999, 2010, 2015, 2016, 2017, resztę aproksymowałem). Liczba sklepów rośnie, ale procentowy przyrost maleje (dość oczywiste wraz ze wzrostem każdej firmy i nasyceniem sklepami).


Kurs z kolei wygląda tak:
Źródło: https://stooq.pl/q/?s=dnp
Imponująco.

Dino nie będzie rosło w nieskończoność. Obecna wycena C/Z wynosi 49, czyli zainwestowany kapitał zwróci się po 49 latach. Optymistyczna wycena zakłada oczywiście wzrost przychodów i zysków (wraz ze wzrostem liczby sklepów), ale na pewno nie będzie zachowany wzrost 19% rocznie (wzrost tegoroczny).

Tu liczba sklepów w 2016. Jest potencjał do wzrostu na pewno, ale czy taki duży?
 Źródło: https://manager.money.pl/ludzie/artykul/kim-jest-wlasciciel-dino-tomasz-biernacki,227,0,2389219.html


Zakładając nawet (raczej nierealny) wzrost 19% rocznie w roku 2023 Dino miałoby 2124 sklepy (Biedronka ma 2700 w miastach). Zakładając taki sam wzrost procentowy zysków (19%) daje to C/Z na poziomie 17 (zwrot kapitału po 17 latach). Wg mnie to za wysoka wycena i za duże ryzyko liczenia na tak duży wzrost firmy.

Jednak to nie przeszkadza w wesołym handlu Dino na giełdzie i wróżeniu z fusów wzrostów do nieba. Ja raczej wróżę powrót do realnej wyceny przy zachwianiu rynku. Z obecnej ceny może zostać nawet 1/5 czyli 17 zł (powrót do C/Z = 10). Wtedy można pomyśleć o kupnie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Geniusze to też zwykli ludzie - Elon Musk pogrążył siebie i Teslę

Aktualne relatywne kursy walutowe - lipiec 2018