Jak traktować akcje giełdowe jak prawdziwe firmy?
Kupić, bo spadło? Sprzedać, bo spada? A może kupić, bo rośnie? Jak rośnie, będzie spadać? Ostatnio trafiłem na grupę fejsbukową "Zyskowna strona giełdy, Inwestycje w Akcje, GPW" w poszukiwaniu lepszego forum wymiany wiedzy inwestycyjnej niż forum Bankier.pl, które od dawna bez moderacji umiera (pierwsza odpowiedź w każdym wątku odnosi się do obecnej sytuacji politycznej, a potem już górki).
Na grupie fejsbukowej zdziwiła mnie trochę liczba dyskusji sprowadzających się do przeprowadzania referendum wśród grupowiczów z pytaniami jak w pierwszym akapicie. Odpowiedzi są najczęściej pełne entuzjazmu i z pewnością siebie przewidują, czy dana spółka wzrośnie, spadnie i to najczęściej dokładnie wiadomo o ile. Natomiast nie podają żadnych powodów czy rozumowania idącego za tą pewnością siebie.
Typy analiz inwestycji, jakie znam to:
- analiza fundamentalna (analiza fundamentalnych podstaw działania danego biznesu)
- analiza techniczna (analiza zmian cen poprzez "wskaźniki", "formacje" i "sygnały")
- analiza portfelowa (analiza ryzyka dla portfela składającego się z większej liczby i rodzajów aktywów inwestycyjnych)
- analiza makroekonomiczna (analiza sytuacji na rynkach światowych)
Typ analiz, które widziałem na Facebooku nazwałbym analizą plotkowaną albo życzeniowo-referendalną.
Bardzo bym się cieszył, gdyby udało się wprowadzić do dyskusji nieco więcej merytoryki i wglądu w fundamentalne podstawy działania firmy. Taka postawa pozwoliła Warrenowi Buffettowi dostać się na szczyt najbogatszych ludzi świata. Może dlatego, że w jego czasach nie było Facebooka. Może dlatego, że traktował akcje firm nie jako cyferki w przeglądarce internetowej, ale jako udziały w realnie działającej, mającej klientów, pracowników i menedżerów firmie.
Poniżej zebrałem podstawowe (naprawdę całkowicie podstawowe) pytania, jakie zadaje sobie Buffett przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w firmę (na podstawie Buffett FAQ).
Po więcej informacji o tym, jak inwestować jak Warren Buffett, zapraszam do przesłuchania (wersja audiobook darmowa jako pierwsza książka na Audible):
Życzę wielu sukcesów inwestycyjnych i żarliwych dyskusji merytorycznych!
Komentarze
Prześlij komentarz