4900% wzrostu rynku kryptowalut w rok


Kryptowaluty wciąż mają swój miesiąc miodowy (od kilku lat).

https://coinmarketcap.com/charts/
Z 14 mld dolarów na początku roku 2017 wartość kryptowalut wg coinmarketcap.com skoczyła do 695 mld dolarów (stan na dzień 11 stycznia 2018). To oznacza wzrost o ponad 4900% (wzrost samego Bitcoina do 1900%). Mam nadzieję, że komuś się udało zarobić na samochód, dom lub działkę na księżycu!

Jedni mówią, że to bańka podobna do internetowej, inni mówią, że jeszcze będzie rosło. Ci drudzy w większości nie pamiętają bańki internetowej. Dla porównania poniżej wykres, jak wygląda wzrost kryptowalut przy bańce internetowej z lat 1997-2000 i mieszkaniowej do 2008:
https://www.marketwatch.com/story/heres-how-bitcoin-is-dwarfing-housing-and-dot-com-bubbles-2017-08-30
Ten wykres jest z połowy roku 2017, więc teraz szara linia bitcoina wyszła jeszcze wyżej ponad sufit.

Dodatkowo ciekawostka. Jednym z koronnych argumentów zwolenników bitcoina nad innymi walutami jest to, że nie da się stworzyć więcej niż 21 milionów bitcoinów, co ma powodować, że bitcoin jest odporny na inflację i manipulacje banków narodowych i rządów.

Bitcoina rzeczywiście nie da się wyprodukować więcej, natomiast innych kryptowalut przybywa jak grzybów po deszczu. Udział samego bitcoina w całym rynku kryptowalut spadł z 84% na początku 2017 do 33% na początku 2018.
https://coinmarketcap.com/charts/
Dodatkowo oprócz całkiem niezależnych kryptowalut sam bitcoin został do tej pory "zforkowany" (czyli rozdzielony) na dodatkowe 2 waluty:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Bitcoin_forks


Warren Buffett (jeden z najwybitniejszych inwestorów wszechczasów) mówi, że "z dużą dozą pewności temat kryptowalut źle się skończy". Buffett rzadko wyraża tak zdecydowane poglądy. Zazwyczaj mówi dość wymijająco. Np. w przypadku inwestycji w spółki technologiczne mówił, że nie inwestuje w nie, ponieważ się na nich nie zna. Czy zna się na kryptowalutach? Czas pokaże.

Ale póki co - muzyka gra!

Popularne posty z tego bloga

Geniusze to też zwykli ludzie - Elon Musk pogrążył siebie i Teslę

Popularność sprzyja wzrostom - Dino Polska