Analiza C/Z (P/E) w czasie
Co to jest C/Z?
C/Z (Cena do zysku, po angielsku P/E - price to earnings) to jeden ze wskaźników, który pozwala odnieść aktualną cenę akcji spółki do jej rzeczywistej wartości. C/Z wylicza się przez podzielenie ceny akcji przez zysk za ostatnie 12 miesięcy (TTM - Trailing Twelve Months) przypadający na jedną akcję. Zysk przypadający na jedną akcję jest możliwy do wyliczenia z raportów kwartalnych, w których znajdziemy zarówno zysk firmy, jak i liczbę akcji firmy.Wkaźnik ten odzwierciedla ile razy cena akcji przekracza jej roczny zysk. Czyli wskaźnik 15 oznacza, że cena akcji to piętnastokrotność rocznego zysku. Jeśli odwrócimy C/Z, otrzymamy Z/C czyli 1/15 = 0,06. Oznacza to, że zyskowność firmy przy obecnych cenach akcji to 6%. Ta wartość można odnieść i porównać z odsetkami z lokaty bankowej. Oczywiście przy lokacie mamy dużo mniej zmiennych i mniejsze ryzyko (chyba że inwestujemy w SKOKu...).
Inny przykład:
Załóżmy, że aktualne oprocentowanie lokat bankowych to 2% rocznie. Czyli z 1000 zł po roku mamy 1000 + 20 = 1020 zł. C/Z w tym przypadku jest równe 50 (1000/20).
Zalety i wady C/Z
Jeżeli do analizy akcji wystarczyłby wskaźnik C/Z, to oczywiście życie byłoby zbyt proste. Każdy pojedynczy wskaźnik ma swoje zalety i wady.C/Z jest prosty w wyliczeniu i może szybko powiedzieć nam o wartości spółki. Jednak mówi o historii spółki, a nie o teraźniejszości lub przyszłości. Przewidywanie przyszłego zysku spółki to inna kwestia - wtedy otrzymamy wskaźnik "Forward P/E". Wróżbita Maciej powinien pomóc w wyliczeniu ;).
Jak czytać C/Z?
Odczyt i uznanie, czy dana wartość C/Z jest atrakcyjna i czy dana spółka jest tania czy droga oczywiście jest subiektywne. Powszechnie przyjmuje się, że C/Z poniżej 10 to wycena atrakcyjna. Taka wycena może oznaczać niedocenienie spółki przez rynek, ale też jakieś poważne problemy w firmie. C/Z powyżej 20 oznacza przecenioną spółkę (zazwyczaj ze względu na spodziewane przez inwestorów zwiększenie się zysku spółki w przyszłości lub drastycznego spadku zysku jeszcze nie odzwierciedlonego w cenie akcji).Okolice C/Z równego 15 to wycena średnia (tzw. "fair price").
Wartość 10 oznacza, że zyski firmy po 10 latach osiągną skumulowaną wartość równą cenie zakupu akcji (zakładając, że roczny zysk będzie przez te 10 lat taki sam). C/Z równe 20 oznacza, że stanie się to po 20 latach. Jest różnica, prawda?
Poniżej przykład dla S&P500.
Czarna linia to wartość indeksu S&P500.
Czerwona przerywana - hipotetyczna wartość indeksu przy założeniu C/Z = 20
Niebieska przerywana - hipotetyczna wartość indeksu przy założeniu C/Z = 15
Zielona przerywana - hipotetyczna wartość indeksu przy założeniu C/Z = 10
Źródło: http://stockcharts.com/commentary/archives/cww20031004h.html
Analiza C/Z w czasie
Aktualny C/Z mówi o bliskiej historii (aktualna cena w porównaniu do zysku za ostatnie 12 miesięcy), a jak kształtował się C/Z w przeszłości w odniesieniu do ówczesnej ceny spółki? Może niskie C/Z jest permanentną cechą danej spółki czy sektora? Może aktualny C/Z to tylko jednokrotne wybicie lub załamanie zysku? Żeby to sprawdzić pomaga weryfikacja C/Z w czasie. Poniżej prezentuję kilka narzędzi to ułatwiających dla różnych rynków. Wbrew pozorom nie jest to typ analiz powszechnie dostępny na każdej platformie, więc uznałem, że przyda się to pokazać. Jeśli znacie jakieś serwisy w lepszy sposób prezentujący te dane, to zapraszam do komentowania.Polska
Najbardziej mi odpowiadającą stroną pokazującą w prosty sposób C/Z jest stooq.pl.Można tam obejrzeć wykresy C/Z dla wszystkich akcji GPW dla długich okresów (najczęściej przeglądam 5 lat i 10 lat). Dłuższe niestety są już mało przejrzyste na stooq.pl.
Poniżej przykład wyboru wykresu C/Z dla Cyfrowego Polsatu:
Źródło: http://stooq.pl/q/?s=cps_pe
Można też wyświetlić na jednym wykresie ceny akcji oraz współczynnik C/Z. Służy do tego pole "Porównaj z:" na dole strony. Wykres pokazuje wtedy procentowo zmiany cen i C/Z.
Źródło: http://stooq.pl/q/?s=cps&d=20160115&c=5y&t=l&a=ln&r=cps_pe
Zagranica
Najlepsza znaleziona przeze mnie platforma do analizy C/Z w czasie dla akcji zagranicznych to bigcharts.marketwatch.com.Przykładowy wykres ceny akcji IBM wraz z miniwykresem C/Z wygląda tu tak:
Źródło: http://bigcharts.marketwatch.com/advchart/frames/frames.asp?symb=IBM&insttype=Stock&time=13&freq=1
W kolejnych odcinkach mięso - zapraszam na przedstawienie konkretnych akcji z atrakcyjnymi wycenami C/Z... :)
Komentarze
Prześlij komentarz