Zmiany w portfelu Prościej - czerwiec 2017

Nadszedł czas na małą aktualizację portfela inwestycyjnego Prościej. Strategia inwestycyjna portfela opiera się na prostej zasadzie inwestowania w tanie spółki pod względem współczynnika C/Z (P/E). Więcej o tym w artykule Analiza C/Z (P/E) w czasie.

Dlaczego wybrałem ten okres na sprzedaż części akcji? Spójrzmy na wykres WIG20 P/E:
Źródło: opracowanie własne na podstawie stooq.pl
Współczynnik C/Z dla WIG20 zaliczył okres mocnego spadku pod koniec 2015 w okolice 10-11 (tanio) i wspinania się przez 2016 do około 20 (drogo). W 2017 powrócił w okolice wyceny neutralnej w okolicach 14-15. Uznałem, że to dobry moment na przejrzenie portfela i zrealizowanie zysków ze spółek, których aktualne wyceny nie wróżą dalszego wzrostu kursów. Oczywiście długoterminowo należy też brać pod uwagę stałe wypłaty dywidend z tych spółek, ale na potrzeby portfela przykładowego ten element inwestycji nie jest prosto pokazać. Dlatego głównie skupiam się na wycenie spółek.

Aktualny stan portfela:
Źródło: https://www.fundamentalna.net/site/portfeleSingle.aspx?portfelName=prosciej_valueinvestor
Aktualne akcje w portfelu:
Źródło: https://www.fundamentalna.net/site/portfeleSingle.aspx?portfelName=prosciej_valueinvestor
Sprzedaż akcji z portfela:
Sprzedane akcje: SKA (Śnieżka), PZU, PKN (PKN Orlen), KGH (KGHM), PKO (PKO BP).

Poniżej 10-letnie wykresy C/Z (niebieska kreska) i wartości sprzedanych akcji (pomarańczowa kreska) i krótkie komentarze.

SKA (Śnieżka)

Kurs osiągnął maksimum od początku notowań, współczynnik C/Z blisko maksymalnych wartości. Świadczy to o przeszacowaniu wartości spółki lub przewidywaniu przez inwestorów dużego wzrostu zysków. W Polsce dobrze się wiedzie, więc możliwe, że będzie wszędzie malowane, remontowane, ale ja w tej chwili pasuję.


PZU

Kurs przy historycznych maksimach, współczynnik C/Z również. Wysoka dywidenda świadczy o mocnej sytuacji spółki, ale jednak wysiadam. Czy za wcześnie? Zobaczymy.

PKN (PKN Orlen)

Kurs i C/Z przy historycznych maksimach. Średni C/Z jest znacznie niższy. Dla mnie to już obszar przeszacowania.

KGH (KGHM)

C/Z blisko historycznych maksimów. Wycena ostatnio trochę spadła z maksimów, więc tutaj sprzedaż następuje trochę za późno.

PKO (PKO BP)

Wycena i C/Z blisko historycznych maksimów. Spółka mocno sterowana politycznie, więc bezpieczniej przed kolejnymi zakupami poczekać na atrakcyjniejsze wyceny.

Inwestujcie rozważnie. Informacje w tym artykule nie mogą być traktowane jako doradztwo inwestycyjne.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak być Buffettem w 2019

Relatywne kursy walutowe - styczeń 2020

Geniusze to też zwykli ludzie - Elon Musk pogrążył siebie i Teslę